|
Jeśli wystąpią problemy z akumulatorem, istnieje kilka rzeczy, które możesz sprawdzić, przed wezwaniem serwisu.
- Upewnij się, że bateria jest prawidłowo zamontowana. Drgania powodowane przez niewłaściwe zamocowanie akumulatora mogą wpłynąć na żywotność baterii.
- Kable do akumulatora muszą być czyste i dobrze zaciśnięte. Nagromadzenie korozji na klemach może poważnie osłabić moc rozruchową.
Jak o niego dbać?
- Uruchamiając silnik wciskamy sprzęgło – ułatwi to rozrusznikowi pokręcenie silnikiem.
- Od czasu do czasu posmarować zaciski akumulatora wazeliną lub specjalnym smarem. Zapobiegnie to korozji i pozwoli utrzymać dobry kontakt elektryczny.
- Przed uruchomieniem silnika wyłączamy wszystkie elektrycznie zasilane urządzenia pomocnicze – radioodbiornik, dmuchawy nawiewu itp. Rozrusznik włączamy kluczykiem w stacyjce na krótkie, najwyżej pięciosekundowe okresy, a między kolejnymi próbami dajemy akumulatorowi odpocząć przez przynajmniej 30 sekund.
- Jeśli najczęściej jeździmy na krótkich trasach, dobrze jest od czasu do czasu przejechać samochodem dłuższy odcinek, aby akumulator mógł się należycie naładować.
Często obchodzimy się z akumulatorem nie najlepiej i dlatego jest on jednym z najczęściej wymienianych podzespołów samochodu. Przeciętna żywotność akumulatora powinna wynosić 3 - 5 lat, zakładając, że należycie dbamy o sprawność instalacji elektrycznej.
|
|
Hamulce - jakie są oznaki zużycia? |
Popularne oznaki zużycia:
- Niski lub miękki pedał hamulce,
- Czerwona lampka ostrzegawcza, które może wskazywać usterkę w układzie hamulcowym,
- Żółta lampka ostrzegawcza ABS, które może zasygnalizować problem z systemem ABS,
- Ciągłe piszczące i trące dźwięki – może oznaczać, że klocki hamulcowe trzeba wymienić,
- Znoszenie samochodu w prawo lub w lewo podczas hamowania,
- Drgania pedału hamulcowego podczas hamowania,
- Ubytki płynu hamulcowego,
Takie objawy mogą spowodować wydłużenie drogi hamowania. Tarcze hamulcowe i bębny hamulcowe, które są zbyt cienkie mogą nawet ulec pęknięciu czy rozerwaniu. Należy pamiętać, gdy zauważymy u siebie którykolwiek z tych lub innych objawów należy udać się na kontrolę układu hamulcowego. Zalecamy kontrolowanie układu hamulcowego raz w roku.
|
Wszystkie istotne elementy układ wydechowego znajduję się podwieszone od dołu samochodu. Aby utrzymać samochód żeby działał sprawnie, cicho i wydajnie, zalecamy sprawdzanie układu wydechowego co najmniej raz w roku. Popularne oznaki zużycia:
- tłumiki i uszczelki: pęknięcia lub małe otwory mogą spowodować nieszczelności, mające wpływ na bezpieczeństwo i osiągi,
- czujniki tlenu: pęknięcia, uszkodzone przewody mogą powodować nieprawidłową mieszankę paliwa z powietrzem i co za tym idzie większe spalanie paliwa,
- tłumiki i katalizatory: przegrzanie, wgniecenia, lub korozja może spowodować zanieczyszczenie powietrza, nadmierny hałas i trudne przyśpieszanie,
- rury, wieszaki, zaciski i wsporniki: nadmierna rdza lub uszkodzone śruby mogą spowodować opuszczenie elementów niebezpiecznie nisko lub nawet ich urwanie.
|
|
|
|
|
|